Pitný režim
Voda v organizme významne ovplyvňuje jeho metabolizmus. Je nosičom minerálov a stopových. Transportuje živiny k orgánom, zásobuje nervové cesty, udržiava správnu funkčnú a reprodukčnú schopnosť našich buniek, zapezpečuje plnenie všetkých úloh krvného a lymfatického systému a reguluje našu telesnú teplotu.
Pitný režim vyrovnáva straty tekutín a minerálov v tele. Dostatok tekutín zabezpečuje správnu látkovú výmenu a chod fyzických a psychických činností v ľudskom organizme.
Pri správnom pitnom režime by sme sa mali riadiť troma základnými pravidlami:
Základ našeho pitného režimu by mali tvoriť nealkoholické a nekalorické nápoje. Ideálnymi tekutinami je čistá voda, pramenité stolové vody alebo slabo mineralizované vody s vyváženým obsahom minerálov. Vhodné sú aj čaje. Do pitného režimu sa nerátajú polievky a káva. Vo všeobecnosti by sme mali obmedzovať nápoje s vysokým obsahom cukru a kofeínu. Dennú spotrebu tekutín ovplyvňuje viacero faktorov: hmotnosť, vek, vykonávaná denná aktivita. Doporučená denná spotreba tekutín je 30-35 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení (cca. 2 litre tekutín). Všeobecne platí, že pri zvýšenej fyzickej, ale aj psychickej aktivite je potrebné zvýšiť príjem tekutín. Nedostatok tekutín v tele môže signalizovať bolesť hlavy, malatnosť, ale aj farba moču. Čím je moč tmavší, tým je telo dehydrovanejšie.
OHODNOĎTE ČLÁNOK: