Pitný režim

Voda v organizme významne ovplyvňuje jeho metabolizmus. Je nosičom minerálov a stopových. Transportuje živiny k orgánom, zásobuje nervové cesty, udržiava správnu funkčnú a reprodukčnú schopnosť našich buniek, zapezpečuje plnenie všetkých úloh krvného a lymfatického systému a reguluje našu telesnú teplotu.
Pitný režim vyrovnáva straty tekutín a minerálov v tele. Dostatok tekutín zabezpečuje správnu látkovú výmenu a chod fyzických a psychických činností v ľudskom organizme.

Pri správnom pitnom režime by sme sa mali riadiť troma základnými pravidlami:

1. piť pravidelne

2. piť skôr ako sa dostaví smäd

3. piť priebežne počas dňa, nie nárazovo

Základ našeho pitného režimu by mali tvoriť nealkoholické a nekalorické nápoje. Ideálnymi tekutinami je čistá voda, pramenité stolové vody alebo slabo mineralizované vody s vyváženým obsahom minerálov. Vhodné sú aj čaje. Do pitného režimu sa nerátajú polievky a káva. Vo všeobecnosti by sme mali obmedzovať nápoje s vysokým obsahom cukru a kofeínu. Dennú spotrebu tekutín ovplyvňuje viacero faktorov: hmotnosť, vek, vykonávaná denná aktivita. Doporučená denná spotreba tekutín je 30-35 ml na kg hmotnosti tela pri bežnom zaťažení (cca. 2 litre tekutín). Všeobecne platí, že pri zvýšenej fyzickej, ale aj psychickej aktivite je potrebné  zvýšiť príjem tekutín. Nedostatok tekutín v tele môže signalizovať bolesť hlavy, malatnosť, ale aj farba moču. Čím je moč tmavší, tým je telo dehydrovanejšie. OHODNOĎTE ČLÁNOK:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

41 323 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lajkuj!

Súťažíme každý mesiac

Zdieľajte nás