Odbor FBLR
Fyziatria, balneológia a liečebná rehabilitácia (FBLR) tvoria nadstavbový medicínsky odbor, toho času základný, ktorý vlastnými postupmi využíva prostriedky svojich pododborov na prevenciu, diagnostiku, liečbu a výskum porúch zdravia, ich následkov s cieľom maximálnej možnej obnovy a s cieľom zachovania duševných, telesných a sociálnych funkcií.
Fyziatria sa zaoberá využívaním a vplyvom fyzikálnych podnetov na ľudský organizmus.
Balneológia sa zaoberá využívaním a vplyvom prírodných liečebných prostriedkov na ľudský organizmus.
Liečebná rehabilitácia využíva a skúma prostriedky liečebnej telesnej výchovy (LTV), rehabilitácie pracovnej, psychosociálnej a výchovnej k prevencii, diagnostike a liečbe chorôb.
V preventívnej oblasti je náplňou odboru uplatňovanie preventívnych opatrení na odvrátenie funkčných, štrukturálnych porúch a handicapu.
V diagnostickej oblasti ide o komplexné hodnotenie klinického stavu pacienta, na základe objektívneho vyšetrenia prostriedkami rehabilitačnej propedeutiky a pomocných vyšetrení.
Prostriedky, ktoré FBLR využíva, rozdeľujeme na diagnostické, medzi ktoré patrí kineziologická diagnostika, záťažové testy, biochemické vyšetrenie, EKG, EEG, EMG, RTG, sociálna a ergonomická diagnostika. Ďalšími prostriedkami sú prostriedky terapeutické, sem patrí liečebná telesná výchova, a tú rozdeľujeme na 4 kategórie:
-
pasívna liečba (trakcie, pasívne cvičenie)
-
semiaktívna liečba (PIR, asistované cvičenie,AGR, cvičenie v odľahčení)
-
aktívna liečba (individuálna alebo skupinová LTV, hydrokinezioterapia, jóga, liečba prácou)
OHODNOĎTE ČLÁNOK: