Celulitída
Celulitída alebo tzv. pomarančová koža postihuje ženy všetkých vekových kategórií, prejavuje sa aj u mladých a štíhlych žien. Môže sa vyskytovať aj u mužov v oblasti zadku, brucha a bedier, a je u nich spôsobená nosením tesného spodného prádla, tesného opasku alebo obsahom hormónov v potravinách.
Podkožie je vrstva kože, v ktorej vzniká celulitída. Skladá sa z väziva, tukových buniek a zo zakončení lymfatických a krvných ciev.
Významný vplyv na vznik celulitídy majú ženské pohlavné hormóny – estrogény, ktoré ovplyvňujú pružnosť podkožného väziva. Preto sa celulitída začína u žien objavovať už v puberte, kedy sa zvyšuje hladina estrogénov. Zhluky tukových buniek v podkoží tlačia na spojivové tkanivo a utláčajú okolité krvné a lymfatické cievy, ktoré sa pod tlakom deformujú a tým sa spomaľuje miestna cirkulácia a prísun živín. V tkanivách sa potom hromadí tekutina a odpadové látky, znižuje sa prísun kyslíka. Ženy majú približne dvojnásobne viac tukových buniek ako majú muži, tieto sú uložené ako kuželky a kolagénové, elastické vlákna sú medzi nimi usporiadané zvislo (u mužov vodorovne), preto sa u žien kvôli tomu na povrchu kože skôr prejavia nevzhľadné hrbolčeky.
Najčastejšie sa objavuje na zadnej a prednej strane stehna, na zadku a na pažiach. Koža býva na postihnutých miestach chladnejšia.
Terapia:
-
lymfodrenáž – manuálna aleno prístrojová
-
kompresné pančuchy
-
pohybová aktivita
-
zníženie telesnej hmotnosti
-
správna životospráva
-
aplikácia krémov a gélov
-
bylinkové odvodňovacie čaje
OHODNOĎTE ČLÁNOK: