Miechové syndrómy
Kto z vás pozná Chipaultovo přepočítávací schéma, ktoré sa využíva pri určovaní výšky lézie u miechových syndrómov? Keby náhodou niekto nevedel, tak neváhajte a začítajte sa do nášho dnešného článku.
Miechové syndrómy
Klinický obraz
Pre klinický obraz miechového syndrómu je určujúci tranzverzálnu rozsah a tiež výšková lokalizácie patologického procesu. Lézie môže byť kompletný alebo neúplnej, čo znamená, že je postihnutý buď celý miechové prierez, alebo len jeho časť. Potom sa jedná o kombináciu lokálneho segmentálního postihnutia v mieste lézie (Symptomatika miechových rohov) a súčasne laná lézie (postihnutie dráh sa manifestuje pod miestom lézie). Inokedy zase môže dôjsť len k postihnutiu určitého systému (napr. zadná povrazca miechové) a potom teda hovoríme o systémovom postihnutí. Miechové lézie sa najčastejšie prejavuje obojstrannou poruchou. Táto porucha je však asymetrická.
Anatómia a funkcia
Miecha je rozdelená na 31 miechových segmentov, ktoré sú oddelené výstupy predných a zadných miechových koreňov. Miecha obsahuje:
8 krčných segmentov
12 hrudných segmentov
5 bedrových segmentov
5 sakrálnych segmentov
1 kokcygeální segment
Krčná intumescence inervuje horné končatiny a je tvorená segmenty C4 až Th2, bedrový intumescence zaisťuje inervácii dolných končatín a je tvorená segmenty L1 – S2. Miecha je samozrejme kratšia ako chrbtica. Končí na úrovni bedrového stavca L2, takže jednotlivé miechové korene vystupujú postupne stále z nižších medzistavcových otvorov. Práve pre tento výškový rozdiel miechových segmentov a stavcov je tu CHIPAULTOVO prepočítavací schéma:
• Tŕne hornej C chrbtice = zodpovedajú rovnakým miechovom segmentom
• Tŕne dolnej C chrbtice = miechový segment +1
• Tŕne hornej Th chrbtice = miechový segment +2
• Tŕne dolnej Th chrbtice = miechový segment +3
• Stavce Th 10 – 12 = bedrovej segmenty L1 – 4
• Prechod Th 12 – L1 = epikonus
• STAVEC L1 = konus
Hlavné príznaky:
- Poruchy motoriky (spastické i paretické)
- Poruchy senzitivity (globálne x disociované)
- Sfinkterové poruchy
- Autonómne poruchy
K pochopeniu vzniku sfinkterových porúch je potrebné poznať inervácii a regulácii vyprázdňovania močového mechúra. Spinálnej centrum močenie je uložené v segmentu S2-S4 a somatickou inervácii močového mechúra zaisťuje nervus pupendus. Tento nerv tiež inervuje musculus sphincter uretrae, ktorý podlieha voľní kontrole. Pomocou parasympatiku sú naopak regulované m detrusor a m sphincter internus.
OHODNOĎTE ČLÁNOK: