Cvičenia počas tehotenstva
Cvičenia vo vode predstavujú systém rôznych pohybov človeka a jeho jednotlivých častí tela. Pohyb vo vode má aktivizujúci účinok pri úprave držania tela a v prevencii driekovej lordózy. Pri cvičení sa využíva hlavne vztlak vody (nadľahčovanie) a odpor vody. Neodporúča sa teplejšia ani horúca voda. Nevyhnutné je pravidelné dýchanie bez zadržiavania dychu.
Cvičenia na fitlopte umožňujú udržať si kondíciu, posilniť svalstvo trupu, horných a dolných končatín a tým prispieť k ľahšiemu pôrodu. Pulzová frekvencia počas cvičenia by nemala byť vyššia ako 150 pulzov za minútu. Optimálna dĺžka cvičenia je 20 minút. Samotnému cvičeniu na fitlopte by malo predchádzať rozcvičenie v trvaní 5 až 10 minút.
Cvičenia v posilňovni by nemali príliš zaťažovať driekovú časť chrbtice, ale mali by pôsobiť preventívne a ozdravujúco. Smerujú k správnemu držaniu tela a k zvyšovaniu kondície a v mnohých prípadoch aj k ľahšiemu pôrodu a k rýchlejšiemu návratu po pôrode do stavu pred počatím.
Pri pohybe v prírode je dôležité mať vhodnú obuv a oblečenie. Je to jeden z prostriedkov otužovania a upevňovania zdravia ženy a v konečnom dôsledku aj dieťaťa.
OHODNOĎTE ČLÁNOK: