Čo zapríčiňuje bolesti v krížoch

Chrbticu rozdeľujeme na krčnú časť, ktorú tvorí 7 stavcov, hrudnú časť tvorenú 12 stavcami, krížovo-driekovú  s 5 stavcami driekovými a 5 stavcami krížovými a kosť kostrčovú, ktorá sa skladá z 3-4 kostrčových kostičiek. Každý stavec sa skladá z tela stavca, z oblúka, ktorý ma výbežky a zozadu uzatvára chrbticový kanál. Okrem toho má stavec drobné plôšky, ktorými dosadá jeden na druhý.

V súvislosti s pohyblivosťou chrbtice má okrem kostného aparátu dôležitú úlohu aj väzivový systém a svalový obal okolo chrbtice. Zdatnosť chrbtice zabezpečuje i správna činnosť nervového systému.

Pohyblivosť jednotlivých častí chrbtice nie je rovnaká. Najpohyblivejšia je krčná časť, málo pohyblivá je hrudná časť a opäť pomerne značne pohyblivá je bedrová časť, hlavne v mieste jej spojenia s krížovou kosťou. Chrbtica vytvára jeden celok a ochorenie v jednej jej časti sa môže prejaviť poruchami funkcie v jej iných častiach. Ochorenie chrbtice sa zvyčajne prejaví obmedzením pohyblivosti v niektorej jej časti, najčastejšie v miestach kde je chrbtica najpohyblivejšia.OHODNOĎTE ČLÁNOK:

2 comments on “Čo zapríčiňuje bolesti v krížoch

  1. dobrý deň
    mávam bolesti v križoch, v dec/2011 som bola hospitalizovaná na neurologickom oddelení FN. Infúzie, injekcie, tabletky, rehabilitácia – ma zbavili bolestí. Opäť sa mi vracajú. Čo je vhodné robiť, ako sa ich zbaviť?

    dakujem a zostávam s pozdravom

    • Dobrý deň,
      neviem presne o akú diagnózu sa u Vás jedná, ale v každom prípade je dôležitý režim a správna životospráva. Tzn. pravidelne cvičiť, vhodné sú rehabilitačné cviky, plávanie. Vyhýbajte sa prudkým rotačným pohybom a záklonu. V prípade silných bolestí je vhodná aplikácia suchého tepla (fén, termofor), príp. podanie analgetika -utlmí bolesť, ale príčinu nerieši. Odporučila by som Vám vo Vašom okolí vyhľadať dobrého fyzioterapeuta, ktorý Vás zdiagnostikuje, príp. ešte odošle na potrebné odborné vyšetrenie k špecialistovi a poradí Vám ako a čo cvičiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

40 946 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lajkuj!

Súťažíme každý mesiac

Zdieľajte nás