Čo zapríčiňuje bolesti v krížoch

Chrbticu rozdeľujeme na krčnú časť, ktorú tvorí 7 stavcov, hrudnú časť tvorenú 12 stavcami, krížovo-driekovú  s 5 stavcami driekovými a 5 stavcami krížovými a kosť kostrčovú, ktorá sa skladá z 3-4 kostrčových kostičiek. Každý stavec sa skladá z tela stavca, z oblúka, ktorý ma výbežky a zozadu uzatvára chrbticový kanál. Okrem toho má stavec drobné plôšky, ktorými dosadá jeden na druhý.

V súvislosti s pohyblivosťou chrbtice má okrem kostného aparátu dôležitú úlohu aj väzivový systém a svalový obal okolo chrbtice. Zdatnosť chrbtice zabezpečuje i správna činnosť nervového systému.

Pohyblivosť jednotlivých častí chrbtice nie je rovnaká. Najpohyblivejšia je krčná časť, málo pohyblivá je hrudná časť a opäť pomerne značne pohyblivá je bedrová časť, hlavne v mieste jej spojenia s krížovou kosťou. Chrbtica vytvára jeden celok a ochorenie v jednej jej časti sa môže prejaviť poruchami funkcie v jej iných častiach. Ochorenie chrbtice sa zvyčajne prejaví obmedzením pohyblivosti v niektorej jej časti, najčastejšie v miestach kde je chrbtica najpohyblivejšia.OHODNOĎTE ČLÁNOK:

2 komentáre k “Čo zapríčiňuje bolesti v krížoch”

 1. eva
  August 5, 2012 at 9:26 am

  dobrý deň
  mávam bolesti v križoch, v dec/2011 som bola hospitalizovaná na neurologickom oddelení FN. Infúzie, injekcie, tabletky, rehabilitácia – ma zbavili bolestí. Opäť sa mi vracajú. Čo je vhodné robiť, ako sa ich zbaviť?

  dakujem a zostávam s pozdravom

  • August 5, 2012 at 2:57 pm

   Dobrý deň,
   neviem presne o akú diagnózu sa u Vás jedná, ale v každom prípade je dôležitý režim a správna životospráva. Tzn. pravidelne cvičiť, vhodné sú rehabilitačné cviky, plávanie. Vyhýbajte sa prudkým rotačným pohybom a záklonu. V prípade silných bolestí je vhodná aplikácia suchého tepla (fén, termofor), príp. podanie analgetika -utlmí bolesť, ale príčinu nerieši. Odporučila by som Vám vo Vašom okolí vyhľadať dobrého fyzioterapeuta, ktorý Vás zdiagnostikuje, príp. ešte odošle na potrebné odborné vyšetrenie k špecialistovi a poradí Vám ako a čo cvičiť.

Odpovedať

*

Lajkuj!

Súťažíme každý mesiac

Zdieľajte nás