Čo chrbtici prospieva

1. Životospráva je dôležitá pri predchádzaní bolestí a súčasne aj pri liečbe. Patrí sem dostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, primerané striedanie telesnej a duševnej námahy, rovnomerné zaťažovanie chrbtice a tela, ďalej redukcia telesnej hmotnosti v prípade nadváhy, vyhýbanie sa jednostrannému a neprimeranému zaťažovaniu chrbtice a prechladnutiu.

2. Pravidelný pohyb a správne držanie tela pomáhajú udržiavať vysokú funkčnú zdatnosť chrbtice. Je dôležité naučiť sa správne držanie tela v sede, stoji a pri bežných denných činnostiach. Pravidelný a správne uskutočňovaný pohyb posilňuje pohybovú činnosť  a zlepšuje svalovú  súčinnosť. Netreba pritom ale zabúdať, že pri poruchách hybnosti chrbtice sa treba vyvarovať prudkým pohybom, pádom a skokom.

3. Liečebná telesná výchova je súčasťou predchádzania i liečby bolestí v krížoch. Spôsob rehabilitačnej liečebnej telesnej výchovy závisí od funkčného stavu chrbtice. Rozlišujeme v nej tri obdobia – obdobie prudkých bolestí (polohovanie, úľavové polohy), obdobie zmiernenia bolesti  (zvyšujeme telesné zaťaženie) a obdobie pomerného pokoja (bez ťažkostí, príp. minimálne, treba zabrániť zhoršeniu stavu).OHODNOĎTE ČLÁNOK:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

40 946 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Lajkuj!

Súťažíme každý mesiac

Zdieľajte nás