Čo chrbtici prospieva
1. Životospráva je dôležitá pri predchádzaní bolestí a súčasne aj pri liečbe. Patrí sem dostatočný pohyb a pobyt na čerstvom vzduchu, dostatok spánku, primerané striedanie telesnej a duševnej námahy, rovnomerné zaťažovanie chrbtice a tela, ďalej redukcia telesnej hmotnosti v prípade nadváhy, vyhýbanie sa jednostrannému a neprimeranému zaťažovaniu chrbtice a prechladnutiu.
2. Pravidelný pohyb a správne držanie tela pomáhajú udržiavať vysokú funkčnú zdatnosť chrbtice. Je dôležité naučiť sa správne držanie tela v sede, stoji a pri bežných denných činnostiach. Pravidelný a správne uskutočňovaný pohyb posilňuje pohybovú činnosť a zlepšuje svalovú súčinnosť. Netreba pritom ale zabúdať, že pri poruchách hybnosti chrbtice sa treba vyvarovať prudkým pohybom, pádom a skokom.
3. Liečebná telesná výchova je súčasťou predchádzania i liečby bolestí v krížoch. Spôsob rehabilitačnej liečebnej telesnej výchovy závisí od funkčného stavu chrbtice. Rozlišujeme v nej tri obdobia – obdobie prudkých bolestí (polohovanie, úľavové polohy), obdobie zmiernenia bolesti (zvyšujeme telesné zaťaženie) a obdobie pomerného pokoja (bez ťažkostí, príp. minimálne, treba zabrániť zhoršeniu stavu).
OHODNOĎTE ČLÁNOK: