Typy pohybov
Pasívny pohyb
Pasívny pohyb vykonáva fyzioterapeut, prípadne pacient so svojou zdravou končatinou. Cieľom tohto pohybu je udržať plný rozsah pohyblivosti v kĺbe, rozsah pohybu v kĺbe zväčšiť, stimulovať proprioceptívnu signalizáciu z proprioreceptorov, zlepšiť cirkuláciu v postihnutej končatine, zabrániť vzniku kontraktúr, pôsobiť relaxačne a psychologicky.
Pasívny pohyb s uvedomovaním
Nadväzuje na pasívny pohyb, pacient sa usiluje v predstave inervovať končatinu. Ide o uvedomenie si proprioceptívnej signalizácie, ktorá za normálnych okolností prebieha bez nášho vedomia. Pacient je pri vedomí a ako model pri vysvetlovaní mu slúži zdravá kontralaterálna končatina.
Aktívny asistovaný pohyb
Tento pohyb vykonáva fyzioterapeut ak pacient urobí minimálny aktívny pohyb. Pomáha mu na začiatku a na konci pohybu. Pri tomto pohybe sa využívajú aj vlastnosti vody a cvičenie v závese.
Aktívny vôľový pohyb
Tento pohyb vykonáva pacient sám bez pomoci. Rozlišujeme:
- kyvadlový pohyb – končatina dostane impulz na pohyb začiatočnou kontrakciou, ďalší pohyb sa vykoná zotrvačnosťou.
- švihový pohyb – rýchlo vykonávané pohyby proximálnych kĺbov
- ťahový pohyb – vyžaduje správnu koordináciu
Aktívny rezistovaný pohyb
Rezistujeme manuálne, kladkou, pružinou alebo závažím.
Vychádza zo skúsenosti, že potrebnú svalovú silu možno dosiahnuť len opakovaným maximálnym výkonom. Využíva sa princíp svalového preťaženia, zaťaženie, ktoré je sval schopný zdvihnúť a počet zdvihov vykonaných za časovú jednotku.
OHODNOĎTE ČLÁNOK: