Vitamíny
Vitamíny sú neenergetické organické látky nevyhnnutné pre život, ktoré si organizmus nedokáže vytvoriť. Sú potrebné pre fungovanie enzýnov, hormónov alebo k likvidácii voľných radikálov. Vitamíny sa nachádzajú v rastlinách, potravinách rastlinného pôvodu, v mlieku, mäse, vnútornistiach a vajciach. Vitamíny rozdeľujeme na vitamíny rozpustné vo vode (hydrofilné) a vitamíny rozpustné v tukoch (lipofilné).
Rozpustné vo vode | Rozpustné v tukoch |
B1 tiamín | A |
B2 riboflavín | D |
B6 pyridoxín | E |
B12 kobalamín | K |
Niacín (vitamín PP) | |
Kyselina listová | |
Biotín | |
Kyselina pantoténová | |
Vitamín C (kyselina askorbová) |
Tiamín
Hlavným zdrojom tiamínu je droždie, obilné klíčky a strukoviny.
Je dôležitý pre metabolizmus cukrov, udržiava potrebnú hladinu kyslíka v krvi.
Nedostatok tiamínu sa prejavuje únavou, bolesťami svalov, zníženou chuťou do jedla, nervozitou a podráždenosťou.
Extrémna hypovitaminóza spôsobuje smrteľnú nervovú chorobu beriberi. Vyskytuje sa v krajinách, kde hlavnú zložku potravy tvorí ryža.
Riboflavín
Riboflavín je žlté až oranžovo-žlté prírodné farbivo. V potravinárstve sa označuje ako E 101.
Podieľa na metabolickej premene živín a získavaní energie pre bunku. Zúčastňuje sa produkcie hormónov v kôre nadobličiek. Malá časť sa ukladá v pečeni a v pľúcach. Z tela sa vylučuje prevažne močom, ale aj potom.
Vyskytuje sa vo všetkých rastlinných a živočíšnych organizmoch. Riboflavín obsahuje aj droždie, pečeň, srdce, obličky, tvaroh, orechy.
Riboflavín je dôležitý pre dobrý stav kože, očí, funkciu srdca a ďalších orgánov. Má výrazný vplyv na metabolizmus sacharidov, lipidov a aminokyselín, ovplyvňuje celkovú energetickú premenu v organizme. Je nevyhnutný pre základný bunkový metabolizmus. Je dôležitý pre červené krvinky, reguláciu rastu človeka a reprodukciu.
Jeho nedostatok spôsobuje bolestivé, zapálené ústne kútiky, poruchy ústnej sliznice a dystrofiu nechtov.
Niacín
Niacín je nevyhnutne potrebný pri tvorbe energie v bunkách a je dôležitý pri srdcovej, nervovej a svalovej činnosti a pri udržiavaní zdravej kože a dobrého fungovania tráviaceho traktu.
Nachádza sa v každej zelenine a mäse, najmä v pečeni, sušenom ovocí jadrách orechov, káve a čaji.
Jeho nedostatok sa prejavuje únavou, depresiou, pigmentovou kožnou vyrážkou, dermatitídou, anémiou, hnačkou a aj demenciou.
Nadbytok sa prejaví sčervenaním kože a poškodením pečene.
Denná odporúčaná dávka:
- dospelí a mladiství: 15-20 mg pre mužov a 13-15 mg pre ženy
- tehotné ženy: 17 mg
- deti vo veku 7-10 rokov: 13 mg, 4-6 rokov: 12 mg, 1-3 rokov: 5-9 mg
Kyselina pantoténová
Je kyselina a zároveň vitamín.
Je súčasťou koenzýmu A, a taktiež sa podieľa na tvorbe hemoglobínu. Je dôležitou zložkou metabolizmu.
Vyskytuje sa vo všetkých rastlinných aj živočíšnych bunkách. Jej hlavným zdrojom je vaječný žĺtok a vnútornosti hovädzieho dobytka.
Hypovitaminóza u človeka je veľmi zriedkavá. Možné príznaky sú depresie, svalová slabosť, vredové ochorenie dvanástnika.
Hypervitaminóza sa prejavuje iba pri extrémne veľkých dávkach nevoľnosťou a preháňaním.
Pyridoxín
Pyridoxín sa zúčastňuje pri tvorbe červených krviniek a protilátok,zabezpečuje zdravú kožu a trávenie. Zvýšená spotreba je u žien užívajúcich hormonálne antikonceptíva. Mierni nutkanie na zvracanie a sucho v ústach. Znižuje napätie svalov, pôsobí protikŕčom a močopudne.
Má dôležitú úlohu v metabolizme červených krviniek, pri raste a vývoji kostry. Významným zdrojom sú mäso, mliečne výrobky, celozrnné produkty, banány a kvasnice. Nedostatok sa prejaví poruchami imunitného systému, problémami s rastom a postihnutím svalov.
Jeho nedostatok sa prejavuje nervozitou, depresiou, zápalom jazyka, anémiou.
Biotín
Je syntetizovaný črevnými baktériami. Je
Jeho hlavným zdrojom je vaječné žĺtok, sója, pečeň a obličky.
Hypovitaminóza sa prejavuje kožnými poruchami, malátnosťou a paralýzou končatín.
Kobalamín
Jeho hlavným zdrojom je pečeň, mlieko, vajce a mäso, v malých množstvách sa vyskytuje aj v kvasenej kapuste, pive a koreňoch rastlín, do ktorých sa vitamín B12 dostáva z baktérií.
Je súčasťou enzýmov, podporuje tvorbu krvi a je nevyhnutný pre tvorbu DNA
Hypovitaminóza spôsobuje zhubnú pernicióznu anémiu.
Kyselina askorbová
Je kyselina a zároveň vitamín.
Jej hlavným zdrojom je ovocie – citrusy (limetka, citrón, pomaranč, grapefruit), zemiaky a paradajky. Ďalšími zdrojmi sú papája, brokolica,ribezľa, jahoda, karfiol, špenát, kiwi, čerešne a brusnice.
Kyselina askorbová je potrebná na reguláciu metabolizmu aminokyselín, udržiavanie pevnosti cievnych stien. Podporuje vstrebávanie železa, a tvorbu bielych krviniek, vývoj kostí, zubov a chrupaviek, podporuje rast a odstraňuje voľné radikály.
Mierna hypovitaminóza sa prejavuje spomaleným rastom, kazením zubov, narušením stavby kostí, deformitami kĺbov, nedostatočnou odolnosťou proti infekciám,únavou, žalúdočnými problémami, a zníženou tvorbou mlieka.
Extrémna hypovitaminóza spôsobuje chorobu skorbut, ktorá sa prejavuje anémiou, krvácavosťou, opuchom kĺbov a ďasien, stratou zubov, krehkosťou kostí,sterilitou, častými infekciami, atrofiou svalov a žalúdočnými vredmi.
Vitamín A
Jeho hlavným zdrojom je plnotučné mlieko, vajcia a pečeň.
Retinol je nevyhnutný na správnu funkciu epitelov, rast kostí, správnu funkciu očnej sietnice a počas tehotenstva a pri kojení. Podporuje rast, pomáha normálnej funkcii žliaz a odolnosti voči infekciám. Je potrebný pre normálny rast a vývoj tela, obzvlášť pre zdravé kosti a zuby. Chráni sliznice pred infekciami a je základom pre tvorbu pigmentu dôležitého pre zrak.
Mierna hypovitaminóza sa prejavuje spomaleným rastom, hnačkou, žalúdočnými problémami, nechutenstvom, oslabenou imunitou, problémami so zubami aďasnami, suchou kožou, šeroslepotou a zníženou tvorbou materského mlieka.
Extrémna hypovitaminóza spôsobuje kožné problémy, infekcie, sterilitu,slabosť, stratu hmotnosti, atrofia žliaz, degeneráciu nervov a suchosť rohovky.
Hypervitaminácia sa môže prejavovať hnačkami, vracaním, nechuťou alebo odlupovaním kože.
Vitamín D
Pod vitamínom D sa rozumie skupina látok, ktoré boli objavené v roku 1922. Sú známe najmä svojou antirachitickou účinnosťou. Do skupiny vitamínov D patrí vitamín D1, vitamín D2, vitamín D3, vitamín D4, vitamín D5.
Za normálnych okolností sa vitamín D tvorí v koži pôsobením slnečného žiarenia. V zime sa dostáva do tela zväčša iba potravou živočíšneho pôvodu – z rýb, z mäsa, z vaječného žĺtka, mlieka, mliečnych výrobkov. Vitamín D obsahujú aj hríby sušené na slnku, kvasnice, kakao, kokos, ďatle, rastlinné tuky a oleje či cereálie “umelo” o vitamín D.
Vitamín D sa zúčastňuje regulácie metabolizmu vápniku a fosforu. Okrem známych účinkov na hustotu kostí a zdravie chrupu má aj ďalšie pozitívne účinky. Má potenciál regulovať – priamo či nepriamo – viac ako 200 rôznych génov zodpovedných za biologické procesy. Posilňuje imunitný systém, Pôsobí antikarcinogénne. Je účinný pri liečbe niektorých ochorení kože /psoriáza/, stimuluje rast a rozvoj buniek pokožky. Dopĺňanie vitaminu D počas tehotenstva zabezpečuje správny vývoj kostry plodu a predchádza nízkej pôrodnej váhe. V období dojčenia zvyšuje tvorbu mlieka. Adekvátny príjem vitamínu D v detstve a puberte sa tiež podieľa na správnom vývoji organizmu. Vitamín D má aj dokazateľné pozitívne účinky centrálny nervový systém.
Jeho deficit spôsobuje únavu, depresívne ladenie.
Vitamín E
Považuje sa za účinný antioxidant. Ovplyvňuje tvorbu červených krviniek, zúčastňuje sa obnovy a rastu svalovej hmoty a ďalších tkanív. Je dôležitý pre prevenciu samovoľných potratov, má účinok na plodnosť a potenciu. Podporuje činnosť pohlavných žliaz. Spomaľuje proces starnutia buniek a tkanív preto sa pridáva do kozmetických prípravkov, má močopudné účinky a znižuje krvný tlak.
Zdroj sú obilné klíčky, rastlinné oleje, orechy, sójové bôby, zelená listová zelenina, celozrnná múka, vajíčka, obilniny a ryby.
Hypovitamonóza spôsobuje poruchy v tvorbe gestagénov, zvýšený rozpad červených krviniek, sterilita, degenerácia pohlavných žliaz, zápaly obličiek, spomalené hojenie rán
Vitamín K
Vitamín K patrí do skupiny vitamínov rozpustných v tukoch. Nie je citlivý na teplo, ale podlieha zmenám pôsobením silných kyselín a oxidantov.
Jeho hlavným zdrojom je plnotučné mlieko, karfiol, vaječný žĺtok, ryža, špenát, sójový olej a paradajky.
Fylochinón je dôležitý faktor zrážania krvi.
Mierna hypovitaminóza sa prejavuje spomalenou zrážanlivosťou krvi.
Extrémna hypovitaminóza spôsobuje krvácavosť a anémiu.
OHODNOĎTE ČLÁNOK: